Yardım Merkezi İşveren Sıkça Sorulan Sorular

enuygunbakici.com kimdir?

enuygunbakici.com bünyesinde 1.000 den fazla İş Arayan Aday Profili bulunan, bu adayların birçoğunu uzun süredir tanıyan, her biri ile ayrı ayrı sözlü mülakatlar yapan ve bu adaylar içinden ailelere en uygun kişileri bulabilmelerini sağlayan Endostel İnsan Kaynakları Danışmanlık A.Ş. ye ait bir platformdur.

İşkur belgeniz var mı?

ENDOSTEL İNSAN KAYNAKLARI DANIŞMANLIK A.Ş.;
Türkiye İş Kurumu'nun 1150 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.

Nasıl bakıcı başvurusu yapabilirim?

İş arayan adaylardan beğendiğiniz biri veya birileri var ise, o bakıcının profilinde bulunan “Görüşme Talebi” formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Portföy Yöneticisi arkadaşlarımız sizi arayarak iş ile ilgili detayları sizden alacaklardır.

Ayrıca sitemizin iletişim kısmındaki iletişim formunu doldurarak, bizleri telefon ile arayarak, internet sitemizde bulunan canlı sohbet alanını kullanarak veya ofislerimize gelerek de bakıcı talebinde bulunabilirsiniz.

Bakıcı ile görüşme talep etmem için sitenize üye olmam gerekiyor mu?

Beğendiğiniz bir bakıcı ile görüşme talep etmek veya Bakıcı Talebi oluşturmak için ayrıca site üyelik işlemi yapmanıza gerek yoktur.

Sitenizde profili bulunan istediğim her bakıcı ile görüşme yapabilirmiyim?

Sitemizde profili görülen her aday kendisine uygun bir iş aramaktadır. Nasıl ki İşverenlerin bakıcı seçerken bazı kriterleri var ise, İş Arayan Adayların da çalışacakları iş ile ilgili kendilerine göre bazı kriterleri bulunmaktadır. Dolayısıyla İşverenin görüşme talep ettiği İş Arayan kişinin de, o iş için görüşme yapmak istemesi gerekmektedir. enuygunbakici.com İşveren talebinin uygun olması durumunda, iş ile ilgili detayları İş Arayana aktarmakta ve İş Arayanın da kabul etmesi durumunda görüştürme yaptırmaktadır.

Bakıcı görüşmeleri için ücret talep ediyormusunuz?

Eleman görüşmeleri için herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Görüşme yerinin İşveren tarafından kendi yerinde olacak şekilde talep edilmesi durumunda ise talep edilen yerin lokasyonuna göre Ulaşım Hizmet Bedeli talep ediyoruz.

İş arayan bakıcılara nasıl güvenebiliriz?

8 yıllık tecrübemiz doğrultusunda İş Arayan adayların birçoğunun kendilerini, ailelerini, akrabalarını, arkadaşlarını uzun süredir tanımaktayız. Tanımadığımız İş Arayan Adaylar ile ofislerimizde sözlü mülakatlar yaparak, onları daha yakından tanımaya çalışmaktayız. Tabi söz konusu olan şeyin insan olması nedeniyle şirket olarak güvenlik garantisi veremiyoruz. Gerekli tedbir ve güvenlik önlemlerini almak İşverenin sorumluluğu altındadır. Bu doğrultuda sadece eski işyerinden referansı bulunan adaylarla görüşme talebinde bulunabilir, eski çalıştıkları yer ile görüşüp gerekli detayları öğrenebilirsiniz.

Bakıcı maaşları ne kadardır?

enuygunbakici.com herhangi bir iş veya herhangi bir aday için maaş ücreti belirlemez, sadece tavsiyede bulunabilir. İşverenin vermek istediği maaş ücreti, işin detayı ile birlikte İş Arayan havuzumuza aktarılır. İşe gelen taleplere göre uygun aday veya adaylar enuygunbakici.com uzman ekibi tarafından belirlenir ve bu aday veya adayların bilgileri İşveren ile paylaşılır. İşverenin uygun gördüğü adaylar ile görüşmesi için enuygunbakici.com tarafından planlama yapılır.

Bakıcı yerleştirme süreciniz nasıl ilerliyor..

Bakıcı yerleştirme sürecimiz 4 adımda özetlenebilir.

  • 1 . Adım : İşverenden İş tanımı ve maaş ile ilgili alınan bilgiler, İş Arayan havuzumuza aktarılır. Gelen İş Arayan talepleri uzman arkadaşlarımız tarafından değerlendirilerek uygun görülen adayın bilgileri İşveren ile paylaşılır.
  • 2. Adım : İşveren tarafından profili beğenilen aday veya adaylar ile öncelikle kameralı görüştürme sağlanır.
  • 3. Adım : Kameralı görüştürme sonrası hem İşverenin hem de İş Arayanın mutabık kalması sonrası enuygunbakici.com tarafından yüzyüze görüşme planlanır.
  • 4. Adım : Yüzyüze görüşme sonrası İşveren ile İş Arayanın anlaşması durumunda İşe Başlangıç yaptırılır. enuygunbakici.com hizmet bedelini 4. Adımın tamamlanması ile yani işe başlangıç yaptırılması ile talep eder. İşe yerleştirme yapılmaması durumunda herhangi bir ücret talep etmez.
İşe başlayan bakıcının işi bırakması durumunda süreç nasıl işler?

İşveren Koruma Sistemimiz mevcuttur. Detayları Portföy Yöneticisi arkadaşlarımızdan öğrenebilirsiniz.

İzin parası nedir?

Ev hizmetlerinde yatılı olarak çalışan kişilere, haftalık izin gününde kullanması için izine çıkarken verilen maaş dışında artı bir ücrettir. Bir nevi cep harçlığı olarak da düşünülebilir. Genelde haftalık 50 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

İş arayan yabancı uyruklu kişilerin çalışma izni var mı?

Yabancı Uyruklu kişilerin Türkiye’ de çalışabilmeleri için mevcut yasalar çerçevesinde çalışma izinlerinin olması gerekmektedir. Yürürlükteki uygulamalar gereği Yabancı Uyruklu kişiler kendileri başvurarak çalışma izni yapamazlar. Yabancı Uyruklu kişinin Çalışma izni, İşveren tarafından Çalışma Bakanlığına başvuruda bulunarak yapılabilir. Çalışma izni yapılabilmesi için yabancı uyruklu kişinin öncelikle Türkiye’ de oturum izni olması şartı aranmaktadır. Çalışma izni yaptırdığınız yabancı uyruklu kişinin aylık SGK Primlerinin İşveren tarafından ödenmesi gerekmektedir.


  • Evinde 15 (On Beş) yaşından küçük çocuğu bulunanlar çocuk bakıcısı olarak çalıştırma şartıyla çalıştıracakları yabancı uyruklu kişi için çalışma izini alabilirler.
  • Evinde veya birinci derece akrabası olması şartıyla başka bir evde 65 (ALTMIŞ BEŞ) yaşından büyük birisinin genel bakımını yapması şartıyla çalıştıracakları yabancı uyruklu kişi için çalışma izni alabilirler.
  • 65 yaşından küçük ama hastalığı doktor raporu ile sabit olanlar için birinci dereceden akrabalar, ilgili kişinin bakımında çalıştırma şartıyla, çalıştıracakları yabancı uyruklu kişi için çalışma izni alabilirler.

Çalışma izni yaptırırken enuygunbakici.com ekibinden destek alabilirsiniz.

Devletin uyguladığı evde bakıcı desteği nedir?

Evde bakıcı desteği, bireylerin evde bakıma muhtaç olan kişilere bakabilmesini amaçlayan ve devlet tarafından verilen bir destektir. Bu destek için, 10 günden fazla çalıştırılma yapılması, bakıcı olarak işe alınacak kişinin üçüncü dereceye kadar yakın akraba olmaması, evinde bakıcı çalıştıracak ve çalışacak kişilerin bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu destekten ev hizmeti için çalışan kişiler faydalanabilirler. Bebek veya çocuk ve hasta veya yaşlı bakıcıları bu destek türünde değerlendirilmektedir. 1 den fazla bakıcı için de ayrı ayrı destek alınabilmektedir.Bakıcı sigorta primleri brüt asgari ücrete göre belirlenmektedir. İşveren 10 günden fazla çalışan bakıcı için brüt asgari ücretin %37,5 kadar prim ödemesi yapmakla yükümlüdür. Bu durumda; İşveren herhangi bir teşvikten yararlanmazsa ödeyeceği prim miktarı 2020 yılı için aylık 1.104 TL olacaktır.

Mevcut durumda Devlet tarafından sağlanan 3 farklı destek şekli bulunmaktadır.


Bu destek şekilleri aşağıdaki gibidir.

  • 5510/5 Puanlık İndirim Teşviki : 5510/5 puanlık indirim teşviki devlet tarafından sağlanan evde bakıcı desteklerinden bir tanesidir. Bu indirim için kişinin prim borcunun olmaması gerekir. Bunun haricinde başka bir şart yoktur. Sağladığı avantajlar göz önüne alındığında bu teşvik bakıcılık sektöründe en az tercih edilen destek türüdür. Bu teşvikte indirim oranı %32,5 ve ödenmesi gereken aylık sigorta primi 957 TL olacaktır. Çalışan başına asgari ücret desteği kapsamında bu rakam aylık 75 TL düşük ödenecektir.
  • 4447/10. Madde Teşviki : Bu teşvikten yararlanabilmeniz için, prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması gerekiyor. Ayrıca işe alınan kişinin bu teşvikten daha önce yararlanmamış olması ve son 6 ay içerisinde sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmamış olması da gerekiyor. Bu maddeye göre yaş aralığı da çok önemlidir. Bu teşvik kapsamında çalıştırılacak kişi ya bayan olmalı ya da erkek ise yaş aralığı 18 ila 29 arasında olmalıdır. Bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Belirtilen şartların sağlanması halinde 24 aylığına bu teşvikten yararlanılabilir. Ayrıca işe alınan kişi İŞKUR’a işsizlik kaydı yaptırır ise bu destek 30 aya kadar da çıkarılabilir. Bu teşvikten yararlanılacaksa indirim oranı %17 ve ödenmesi gereken aylık sigorta primi 501 TL olacaktır. Çalışan başına asgari ücret desteği kapsamında bu rakam aylık 75 TL düşük ödenecektir.
  • 4447/19. Madde Teşviki : Evde bakıcı teşvikleri arasından en çok tercih edilen destek şeklidir. Teşvik kapsamında 15 Ay evde çalışanın sigorta priminin tamamı devlet tarafından ödenir. Bu teşvikten yararlanabilmeniz için, İşe alınan çalışanın İşkur’ da İşsizlik kaydının olması, işe giriş tarihinden önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması, bağkur tescilinin bulunmaması gerekmektedir. Bu teşvikten yararlanma süresi normalde 12 Ay ancak çalışacak kişi 18 yaş üstü kadınsa veya 18-25 yaş arası erkek ise ya da engelli ise 18 ay boyunca primin tamamı devlet tarafından ödenir. Tabi siz SGK 10 günden fazla prim ödeme kapsamında ilk defa tescil açacaksanız, bu teşvikten işe alınış tarihini takip eden 3. Aydan itibaren yararlanmaya başlayacağınız için toplam yararlanma süreniz 15 ay olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, hangi teşvik türüne başvuru yapılmalı noktasında yaşanan karışıklık ve sıkıntıların önüne geçmek amacıyla SGK teşvik sorgulaması ile ilgili online bir uygulamayı kullanıma açtı. https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi linkinden sisteme giriş yapabilir ve hangi teşvik türünün sizin için uygun olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bakıcı teşvik başvurusu yapmak için, size en yakın İl Sigorta Müdürlüklerine veya şubelerine bakıcınızla gidip, verilen formu doldurmanız ve bakıcınızla birlikte bu formu imzalamanız gerekmektedir.

Yabancı uyruklu bakıcı için devlet teşvikinden yararlanabilir miyim?

Bakıcınızın yabancı uyruklu olması durumunda da bakıcı devlet teşviki alabilirsiniz. Devlet bakıcı desteğiyle ilgili bütün maddeler aynı şekilde Yabancı Uyruklu Bakıcılar için de geçerlidir.

Yardım Merkezi Bakıcı Sıkça Sorulan Sorular

enuygunbakici.com kimdir?

enuygunbakici.com İş Arayan kişilere doğru ve güvenilir ailelerin yanında çalışabilmelerini sağlamak için uzman bakış açısı ile çalışan Endostel İnsan Kaynakları Danışmanlık AŞ. ye ait bir platformdur.

Ev hizmetlerinde çalışmak istiyorum ne yapmalıyım ?

Ev Hizmetlerinde güvenli ve sizin için en uygun yerde çalışmak istiyorsanız hemen enuygunbakici.com ailesine katılın. Ofislerimize gelin sizi yakından tanıyalım.

Sizlerle yapacağımız yüzyüze görüşmeler ve mülakatlar sonrası, size en uygun ve en doğru işi bulmak için uzman ekibimiz yardımcı olacaktır.

İsterseniz enuygunbakici.com üzerinden İşlere başvuru yapabilir ve sizinle temas etmemizi sağlayabilirsiniz. Bizimle daha fazla detayınızı paylaşmak istiyorsanız “İş Talebi Oluştur” sayfasındaki gerekli alanları doldurabilirsiniz.

Ayrıca telefon ile arayarak veya internet sitemizde bulunan canlı sohbet alanını kullanarak da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sitenizde beğendiğim bir iş ile görüşmek istiyorum ne yapmalıyım ?

enuygunbakici.com da görülen işlerle görüşme yapmak istiyorsanız öncelikle İş Arayan Havuzumuza dahil olmanız gerekmektedir. Eğer İş Arayan Havuzumuza dahil olmuşsanız, görülen işler için görüşme talebinde bulunabilirsiniz. Talebiniz öncelikle enuygunbakici.com tarafından değerlendirilir ve uygun olması durumunda bilgileriniz İşverene aktarılır. İşverenin de uygun görmesi durumunda görüşme gerçekleştirilir. Eğer İş Arayan Havuzumuza dahil değilseniz, görüşmek istiyorum kaydı bırakarak sizinle iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz. İş Arayan Havuzumuza dahil olmak için mutlaka ofislerimize gelmeli ve yüzyüze yapacağımız mülakatlara katılmanız gerekmektedir.

İş arayan kişilerin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz ?

10 yıllık tecrübemiz doğrultusunda İş Arayan adayların güvenlikleri için oldukça hassas davranmaya gayret ediyoruz. Tabi söz konusu olan şeyin insan olması nedeniyle şirket olarak güvenlik garantisi veremiyoruz. Gerekli tedbir ve güvenlik önlemlerini almak İş Arayanın sorumluluğundadır. enuygunbakici.com olarak İş Arayan adayların çalışacakları yeri mutlaka görüyor ve İşverenin güvenilir olduğundan emin olmaya çalışıyoruz.

Çalışma izni nedir ?

Yabancı Uyruklu kişilerin Türkiye’ de çalışabilmeleri için mevcut yasalar çerçevesinde çalışma izinlerinin olması gerekmektedir. Yürürlükteki uygulamalar gereği Yabancı Uyruklu kişiler kendileri başvurarak çalışma izni yapamazlar. Yabancı Uyruklu kişinin Çalışma izni, İşveren tarafından Çalışma Bakanlığına başvuruda bulunarak yapılabilir. Çalışma izni yapılabilmesi için yabancı uyruklu kişinin öncelikle Türkiye’ de oturma izni olması şartı aranmaktadır. Çalışma izni yaptırırken enuygunbakici.com dan destek alabilirsiniz.

X
Eleman görüştürmeleri için ücret talep edilmemektedir.

Endostel İnsan Kaynakları Danışmanlık AŞ. İŞKUR 1150 Numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir. Kişisel bilgileriniz güvencemiz altındadır ve kesinlikle reklam/promosyon amacı ile kullanılmayacaktır.