Yatılı Bakıcı Arıyorum Diyorsanız Bilmeniz Gerekenler

23 Haziran, 2023

Anahtar Kelime 1Anahtar Kelime 2Anahtar Kelime 3
eub logo

Yazan Yayınlayan

enuygunbakici.com

Yatılı Bakıcı Arıyorum Diyorsanız Bilmeniz Gerekenler

Yatılı bakıcı; bakıma ihtiyaç duyan bebek, yaşlı ve hastanın her daim yanında olarak tüm gereksinimlerini karşılar. Özellikle sürekli ilgi gerektiren yeni doğan bebeğiniz ve günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan hastanız varsa evinizde sürekli kalacak bir bakıcı sayesinde bakıma muhtaç kişinin yalnız kalmayacağından emin olarak işinize odaklanmanız kolaylaşır. Bununla birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropolde yaşıyor, tüm gün çalışıyor ve iş seyahatlerine çıkıyorsanız yatılı bakıcı çalıştırmak sizin için avantaj olacaktır.

Yatılı Çocuk Bakıcısı Seçerken Göz Önünde Bulundurmanız Gerekenler

Yatılı bakıcılar genelde haftanın altı günü çalışırlar, altı gece sizinle kalıp bir gece ve gün izin kullanırlar. Bu durumda yatılı bakıcı seçimi bir yandan sizinle beraber yaşayacak yeni bir kişi anlamına gelir. Her şeyden önce evinize alacağınız yeni üyenin sizin için güvenilir biri olması gerekmektedir.

Güvenilirlik, çocuk bakımında en önemli unsurlardan biridir. Özellikle henüz konuşma çağında olmayan çocuklar, siz evde yokken neler olup bittiğini size anlatamayacağı için bakıcıya güvenmek zorunda kalırsınız. Yatılı çocuk bakıcınızın güvenilir biri olup olmadığını tespit edebilmek için mutlaka önceki çalıştığı ailelerden referans istemelisiniz. Bakıcı adayının verdiği referanslarla mutlaka görüşerek bilgi almalısınız.

Yatılı Çocuk Bakıcısından Beklentileriniz Ne Olmalı?

Yatılı çocuk bakıcısının görevi çocuğunuz uyandığı anda başlar ve gece uyuyana kadar devam eder. Bu süreç içinde çocuğun güvenliğini sağlama, yemek hazırlama ve yedirme, banyo yaptırma, kıyafetlerini giydirme, kıyafetlerinin temizliği ve ütüsü ile ilgilenme, gerektiğinde çocukları disipline etmekten sorumludur.

Okula giden çocuğunuz var ise, yatılı bakıcınız çocuğunuzu zamanında uyandırma ve okula hazırlama işlerini de üstlenir. Çocuğunuz servis ile okula gidiyorsa çocuğu servise teslim etme ve okul çıkışında servisten teslim alma görevleri de bakıcıya bırakılır. Tercihe göre çocuğunuzu bakıcınız da okula götürüp getirebilir.

Oyun çağındaki çocukların gelişimi için yatılı bakıcı aynı zamanda bir oyun arkadaşı olur. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken çocukların bu yaşlarda bakıcının hareketlerini ve konuşmasını kopyalayacağıdır. Oyun çağındaki çocuklarınızın dil gelişimi için düzgün Türkçe konuşan Türk bir bakıcı tercih edebilirsiniz ya da yabancı dil gelişimini desteklemek için iyi yabancı dil konuşan Özbek, Türkmen, Rus gibi farklı milletlerden de bakıcıları da tercih edebilirsiniz.

Yatılı Hasta ve Yaşlı Bakıcısı Arıyorsanız Bunları Değerlendirmelisiniz

Yatılı bakıcı evde sürekli kaldığı için aileler genelde kadınları yatılı bakıcı olarak tercih etmektedir. Ancak hareket etmekte zorlanan ya da hiç hareket kabiliyeti bulunmayan bir hastanız varsa; egzersiz, banyo, yatak örtüsünün değişimi gibi hastanın kaldırılması gereken durumlarda fiziksel güç olarak erkekler daha avantajlı olabilir. Bununla birlikte hasta bakıcısı odası bakıma muhtaç kişiyi duyabileceği ve anında müdahale edebileceği yakınlıkta olması hem size hem bakıcıya kolaylık sağlayacaktır.

Yatılı bakıcı gece ve gündüz zamanının çoğunu sizin evinizde geçireceği için bakıcının kişisel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Özellile Kırgız, Faslı, Gürcü, Ukraynalı, Afrikalı ve Filipinli gibi yabancı uyruklu bakıcılarla çalışmak niyetindeyseniz sizinle yaşadığı müddet boyunca kültürel farklılıkların da uyum içinde olması gerekmektedir.

Yabancı Uyruklu Yatılı Bakıcı Çalıştırmanın Kanuni Sorumlulukları

  • Evinizde 15 yaşından küçük bir çocuk ve / veya 65 yaşından büyük biri yaşıyor olmalı.
  • Evde yalnızca bir tane yabancı uyruklu personel bulunmalı.
  • Çalışacak kişinin Türkiye’de ikamet izni bulunmalı.
  • İş veren yani sizin tarafınızdan yatılı bakıcıya çalışma izni çıkarılmalı.

İster yabancı uyruklu ister Türk tercih edin, güvenilir ve nitelikli yatılı bakıcı adaylarını https://www.enuygunbakici.com/yatili-bakici-ariyorum adresini ziyaret ederek inceleyebilir ve deneyimli bakıcı portföyünden size en uygun adayı kolaylıkla bulabilirsiniz.