Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

23 Eylül, 2022

Anahtar Kelime 1Anahtar Kelime 2Anahtar Kelime 3
eub logo

Yazan Yayınlayan

enuygunbakici.com

Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Sizi büyüten, her daim yanınızda olan ve gözünüzde her zaman güçlü olan değerli aile büyüklerinizle olan rolleriniz onların yaşları ilerledikçe değişmeye başlayabilir. Artık onların sizin sevginizin yanı sıra şefkatinize ve bakımınıza da ihtiyaç duydukları yaşlılık dönemi gelmiştir. Bu dönemdeki yaşlı bakımı ise özen gerektiren bir iştir. Çok değer verdiğiniz aile büyüklerinize hayatın yoğun temposu içinde istediğiniz zamanı ve bakımı ayırmakta zorlanabilirsiniz. Bu noktada yaşlı bakıcısı desteği almak sizin için en doğru tercih olabilir. Siz de “Yaşlı bakıcısı arıyorum” diyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Yaşlı Bakıcısının İletişimi Kuvvetli Olmalıdır

Yaşlı bakıcısı seçerken öncelikle bakımı yapılacak kişinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı ve buna bağlı olarak bakıcıdan beklentilerinizi çok iyi belirlemeniz gerekir. Beklentiler her aile özelinde farklılık gösterecek olmakla birlikte yaşlı bakımı görevini üstlenecek kişinin sahip olması gereken genel özellikler vardır. Güçlü iletişim yeteneği bunların en önemlisidir.

Yaşlı bakıcısının, bakımını üstlendiği kişiyle etkili iletişim kurabilmesi gerekir. Güler yüzlü ve etkili bir iletişim sayesinde aile büyüğünüzle olan ilişkisini güvenli bir şekilde inşa edebilir. Herkes gibi yaşlılar için de güven duygusu önemlidir. Bakım gören kişi kendini güvende hissettiği zaman ihtiyaçlarını daha kolay dile getirebilir. Böylece gerçekten faydalı bir yaşlı bakımı sağlanabilir. Bakıcı ile iletişim sorunları yaşaması durumunda ise yaşam kalitesi düşer ve daha huzursuz olabilir.

Yaşlı Bakıcısı Sabırlı Olmalıdır

Yaşlı bakımı zor ve sabır gerektiren bir iştir. Bu süreçte yaşlılar unutkanlık sorunu yaşayabilir veya bazen istemsizce tuhaf hareketlerde bulunabilir. Bakımı üstlenen kişinin böyle durumlar karşısında sabırlı ve şefkatli bir yaklaşım içinde olması gerekir.

Yaşlı Bakıcısının Düzenli Bir Yaşam Şekli Olmalıdır

Yaşlı bakımının ilaç saatlerinin takibi ve yemek öğünlerinin düzenli olması gibi görevleri kapsadığı düşünülünce, bakıcının düzenli bir karaktere ve yaşama sahip olmasının önemi daha iyi anlaşılabilir. Kendi özel hayatında düzensiz olan bir kişinin aile büyüğünüzle titiz ve disiplinli şekilde ilgilenebilme ihtimali zayıftır. Bu yüzden yaşlı bakıcısının mutlaka düzenli bir yaşam tarzı olmasına özen göstermelisiniz.

Yaşlı Bakıcısı Hijyene Önem Vermelidir

Yaşlı bakıcısı bakım gören kişinin kişisel bakımı, vücut temizliği ve yemeklerinin hazırlanması gibi hijyenin önemli olduğu çok çeşitli sorumluluklar üstlenecektir. Bu nedenle hijyen konusunda titiz olması çok önemlidir. Yaşlılıkta vücut direnci düştüğü ve hastalıklara daha açık olunduğu için bakıcının kişisel temizlik konusunda deneyimli ve dikkatli olması gerekir.

Yaşlı Bakıcısı Çeşitli Aktiviteler Yaptırabilmelidir

Yaşlılıkta zihinsel ve fiziksel aktiviteler yapılması gerekebilir. Alanında uzman bir yaşlı bakıcısı bakım verdiği kişinin yapabileceği ölçüde ve doktor kontrolünde günlük fiziksel aktivite programı yaptırabilme yeteneğine sahip olmalıdır. Aynı zamanda bakımını gerçekleştirdiği kişiyi zihinsel aktivitelerle de destekleyebilmelidir. Yaşlılıkta sıklıkla karşılaşılan fiziksel ve zihinsel hastalıkları önleyebilmek veya ilerleyişini yavaşlatmak adına bu tür faaliyetler yaptırabilmelidir.

Yaşlı Bakıcısının Temel İlk Yardım Eğitimi Olmalıdır

Yaşlıların yemek yerken boğazına lokma kaçması gibi benzer kazalar ve durumlar sıklıkla yaşanabilmektedir. Bakımı üstlenen kişinin sağlıkla ilgili temel konularda donanımlı olması gerekir. Bakımı yapılacak kişi özelinde düzenli iğne vb. başka sağlık ihtiyaçları varsa bunlar da ayrıca göz önünde bulundurulmalıdır.

Yaşlı Bakıcısı Beslenme Konusunda Bilgili Olmalıdır

Beslenme düzeni her yaşta önemlidir. Çeşitli hastalıkların ortaya çıktığı yaşlılık döneminde ise daha da önem kazanır. Yaşlı bakıcısı meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesine dikkat etmelidir. Tuz ve şeker tüketim miktarlarını bakımını üstlendiği kişi özelinde ayarlayabilecek bilgiye sahip olmalıdır. Su içmenin öneminin farkında olarak kişinin gün içinde yeterli sıvı almasını sağlamalı ve beslenmesine yüksek düzeyde önem göstermelidir.

Yaşlı Bakıcısı Fiziksel Olarak Kuvvetli Olmalıdır

Bakıma ihtiyaç duyan yaşlıların bazıları birinden destek alarak yürüyebilir. Yürürken yere düşme, devrilme gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bakımı üstlenen kişinin bu durumlarla baş edebilecek kadar kuvvetli yapıda olması gerekir. Bakımı yapılan kişinin yatalak olması gibi özel durumlarda bu husus daha da titizlikle ele alınmalıdır. Özellikle kilosu olan yaşlıların bakımında altını bezleme, üstünü değiştirme gibi aktivitelerde fiziksel olarak kuvvetli olunmalıdır.

Yaşlı bakıcısı seçiminde yukarıdaki temel ve önemli noktalara dikkat etmelisiniz. Görüşme sırasında bakıcı adayının genel hali, tavırları ve göz teması da size fikir verecektir. Konuşurken göz temasından kaçınan veya sürekli tedirgin halde bulunan bir bakıcı adayıyla karşı karşıyaysanız zaten ilk intiba sizin açınızdan olumsuz olacaktır.

Yaşlı Bakıcısı Maaşları Ne Kadar?

Yaşlı bakıcısı maaşları çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterir. Bakıcıdan beklediğiniz görevlerin kapsamı, çalışma saatleri, ev işlerine yardım edecekse evde yaşayan kişi sayısı, bakılacak kişinin hasta olup olmaması ve bakıcının deneyimi ile referansları gibi değişkenler yaşlı bakıcısı maaşlarını etkileyen unsurlardır. Örneğin bakıcının evde temizlik ve ütü gibi işlere de yardım etmesini bekliyorsanız evde yaşayan kişi sayısını ve evin büyüklüğünü dikkate almalısınız. Yaşlı bakımı dışında market alışverişi gibi ek işler de görev tanımına girecekse maaş belirlenirken bu durumları da göz önünde bulundurmaya özen göstermelisiniz.

Yaşlı bakıcısı yatılı olmayacaksa evinize ulaşımı da maaşını belirleyen faktörler arasındadır. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde bakıcının evinize ulaşım masrafları önemli bir detaydır. Büyükşehirlerde ulaşım sorununun güç ve masraflı olabileceği mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Yabancı uyruklu yaşlı bakıcısı tercih etmeniz durumunda maaşı belirlerken döviz kurunu dikkate almanız gerekir. Türk yaşlı bakıcısı tercih etmeniz durumunda ise maaşı döviz kurundan bağımsız şekilde belirleyebilirsiniz.

Değerli büyüklerinizi emin ellere teslim edebilmeniz için enuygunbakici.com olarak titizlikle çalışıyoruz. Öncelikle bakıcı adaylarıyla yüz yüze veya uzaktan bağlantı yoluyla bire bir görüşmeler yapıyoruz. Adayların kimlik doğrulama işlemlerini yaptıktan sonra bu bilgileri sistemimizde saklıyoruz.

Portföyümüzde bulunan çok sayıdaki deneyimli, güvenilir ve referanslı yaşlı bakıcısı adaylarına buradan https://www.enuygunbakici.com/yasli-bakicisi-ariyorum ulaşabilirsiniz. Sizler ve büyükleriniz için en uygun bakıcıyı bulmanıza yardımcı olmak üzere profesyonel ekibimizle her zaman yanınızda ve hizmetinizdeyiz.