Yaşlı Bakıcı Fiyatları

6 Şubat, 2024

Anahtar Kelime 1Anahtar Kelime 2Anahtar Kelime 3
eub logo

Yazan Yayınlayan

enuygunbakici.com

Yaşlı Bakıcı Fiyatları

İlerleyen yaşlarda bireyler sağlık sorunları, fiziksel engeller, ameliyatlar gibi pek çok sebeple özel bakıma ihtiyaç duyabilir. Aile yakınlarından destek alan yaşlılar olmakla beraber bazı durumlarda sürecin profesyonel kişiler tarafından yürütülmesi gerekebilir. Bununla birlikte yaşlı bakımı, günlük yaşam temposu içerisinde aile fertleri için bazen çok güç bir hale gelebilir. Böyle durumlarda evde yaşlı bakıcı hizmetinden yararlanılarak hasta ve yaşlı bireylerin bakımı kolay ve emniyetli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Alanında uzman bakıcılar, rutin bakım işlemlerini uygulayarak yaşlıların konforlu ve sağlıklı olmasına yardım edebilirler.

Yaşlı Bakıcı Nedir?

Yaşlı bakıcı, türlü sebeplerle bakıma gereksinim duyan yaşlı bireylerin ihtiyaçlarını karşılayan, bakımlarını üstlenen ve varsa sağlık sorunlarının giderilmesi konusunda destek olan kişilerdir. Yaşlı bakıcıların görev kapsamı, sorumlu olduğu yaşlının ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda yalnızca rutin bakım işlemlerinden sorumluyken bazı durumlarda sağlık takibi yapılması da talep edilebilir. Kimi hastalar yatalak olabilir. Beslenmek, temizlenmek, tuvalet ihtiyacını gidermek gibi bazı temel ihtiyaçlarını karşılayamayan bu kişilerin tüm bakım işlemlerini yaşlı bakıcılar üstlenebilir. Bu gibi durumlarda yaşlı bakıcılarının alanında uzman, deneyimli, yaşlı bakımı ve sağlık hizmetleri konusunda bilgi sahibi kişiler olması beklenir. İlaveten bakıcıların tuvalete götürme, temizlik işlemlerine yardımcı olma, yatalak hastaların vücutlarını destekleme ve günlük bakım işlemlerini gerçekleştirme gibi çeşitli hizmetler sunması talep edilebilir. Bu gibi görevleri gerçekleştirebilmek için yaşlı bakıcılarının herhangi bir fiziksel sorunun olmaması, güçlü ve dinamik kişiler olması da son derece önemlidir.

Yaşlı Bakıcı Görevleri Nelerdir?

Yaşlı bakıcı görev ve sorumluluklarının kapsamı oldukça geniştir ve kişilerin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebilir. Kişilerin talepleri doğrultusunda yarı zamanlı ya da tam zamanlı bakıcı desteği alınabilir. Tamamen bakımının üstlenilmesi isteniyorsa yatılı yaşlı bakıcı hizmetlerinden de faydalanılabilir. Bu kriterlere göre yaşlı bakıcılarının görev ve sorumluluk kapsamları değişebilir. Yaşlı bakıcıların görevleri kısaca şöyle sıralanabilir:

 • Yaşlı bireylerin rutin bakımlarını gerçekleştirmek
 • Yemek yemesine, temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olmak
 • Yaşlı bireylerin kullandığı ilaçların günlük takibini yapmak
 • İlaçları doğru saatte ve dozda almasını sağlamak
 • Yatalak hasta ise gereken tüm özel bakım işlemlerini ve temizlik uygulamalarını hassasiyetle gerçekleştirmek
 • Yaşlı ya da hasta bireylerin zaman zaman açık havaya çıkabilmesini sağlamak
 • Acil durumlarda gereken ilk yardım uygulamalarını gerçekleştirmek
 • Yaşlı ve hasta bireylerin gün içerisinde iyi vakit geçirmesini sağlamak
 • İlaçları tedarik etmek
 • Yaşlı ya da hasta yakınları ile gereken iletişimi sağlamak, sağlık durumu ve genel vaziyeti ile ilgili onları bilgilendirmek

Yaşlı Bakıcı Fiyatları


Yaşlı Bakıcı Ücretleri Hangi Kriterlere Göre Belirlenir?

Hastalık ve yaşlılık yaşamın en zor süreçleri arasında yer alır. Bu zorlu dönemlerde gereksinim duyulan her türlü bakım işlemleri ve sağlık hizmetleri aile fertleri tarafından karşılanmaya çalışılabilir. Aile fertlerinin bu anlamda yaşadığı güçlükleri hafifletmek, yaşlı bireylerin ihtiyaç duyduğu profesyonel desteği sağlamak, rutin bakımlarının özenli bir şekilde gerçekleştirildiğinden emin olmak için yatılı ya da gündüzlü yaşlı bakıcı hizmetlerinden yararlanılabilir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen kişilerin akıllarına gelen ilk sorulardan biri yaşlı bakıcı ücretleridir. Yaşlı bakıcı ücretleri pek çok kritere göre belirlenir. Bunları kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

 • Hizmet almak isteyen kişinin beklentilerine göre ücretlerde değişiklik olabilir.
 • Yaşlı bireylerin rutin bakımının yapılması ve zaruri ihtiyaçlarının karşılanması ile ilaveten sağlık hizmeti sunulması durumunda fiyatta farklılık oluşabilir.
 • İhtiyaca göre daha kısa zamanlı hizmet seçeneklerinden yararlanılabilir. Part time yaşlı bakıcılığı nispeten daha kısa süreli bir hizmet olduğundan fiyat konusunda makul seçeneklerle karşılaşılabilir.
 • Bazı bakıcılardan yatılı hizmet talep edilebilir. Yatılı bakıcılık hizmeti hem zaman hem de görev bakımından çok daha kapsamlıdır. Tüm gün ve gece boyunca bir yaşlı ya da hasta bireyin bakımını yapmak, gece gündüz refakatini gerçekleştirmek gibi pek çok görevi bulunan yatılı bakıcıların ücretleri gündüzlü ya da part time bakıcı hizmetine kıyasla daha yüksek olabilir.
 • Türk yaşlı bakıcı ve yabancı yaşlı bakıcı fiyatlarında farklılık görülebilir.
 • Yaşlı ya da hasta bireylerin genel durumu, yaşlı bakıcı ücretlerini belirleyen etkenler arasında yer alır.
 • Yaşlı bakıcı fiyatları illere göre de değişkenlik gösterebilir. Büyük şehirlerde fiyatlar nispeten daha farklı olabilir.

Gündüzlü ve Yatılı Yaşlı Bakıcı Fiyatları

Yaşlı bakıcı hizmetinden yararlanmak isteyenlere gündüzlü ve yatılı seçenekler sunulur. Yaşlı bireylerin gereksinimlerine, sağlık durumlarına, varsa hastalıklarının boyutuna, yatalak olup olmamalarına göre gündüzlü ya da yatılı hizmet verilebilir. Özellikle yatalak bireylerin, düzenli olarak sağlık takibi yapılması gereken kişilerin yatılı hizmetten faydalanması hem yaşlı bireylere hem de yakınlarına avantaj sağlar. Bu talep aile fertlerinin durumlarına göre de değişkenlik gösterebilir.

2024 yılı itibariyle gündüzlü bakıcı fiyatları, illere göre değişkenlik göstermekle beraber, asgari olarak 17.002 TL den başlamaktadır. Yatılı yaşlı bakıcı ücretlerinin ise hizmetin kapsamı, süresi ve sorumluluk düzeyi göz önüne alındığında biraz daha farklı olduğu görülür. 2024 yılı itibariyle yatılı yaşlı bakıcı ücretlerinin 20.000 TL ile 27.000 TL arasında olduğunu söylemek mümkündür.

2024 Yaşlı Bakıcı Fiyatları

Güvenilir ve işinin ehli yaşlı bakıcılar hem bakımını yaptığı yaşlı bireylerin hem de yakınlarının daha kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olur. İşini severek yapan donanımlı bakıcılar sayesinde yaşlı yakınları güven içerisinde sevdiklerini emanet edebilirler. Bakıcılar genellikle yaşlı bireylerin evinde hizmet verir. Yatılı hizmet sunan yaşlı bakıcılar ise ayrı bir evde kalabileceği gibi aile yanında da bulunabilir.

Bakıcının donanımı, tecrübesi, Türk ya da yabancı oluşu, hizmet almak isteyen kişilerin beklentileri, hizmetin kapsamı, part time ya da tam zamanlı olması gibi pek çok faktöre bağlı şekilde yaşlı bakıcı fiyatları değişebilir. 2024 yılı itibariyle yaşlı bakıcı ücretlerinin 17.002 TL ile 27.000 TL arasında değişkenlik gösterdiği görülür. Bu noktada gündüzlü ya da yatılı bakıcı olması, hizmet verilen il gibi faktörler etkili olabilir. Gündüzlü Yaşlı Bakıcı ücretlerinin en yüksek İstanbul’da olduğu söylenebilir. İstanbul gündüzlü yaşlı bakıcı ücretleri ortalama 18.000 TL ile 22.000 TL arasında değişir. Gündüzlü olarak bakıldığında Ankara yaşlı bakıcı ile İzmir yaşlı bakıcı ücretlerinin, nispeten daha makul olmakla birlikte, yaklaşık 17.002 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik gösterdiği söylenebilir. Diğer illerdeki gündüzlü yaşlı bakıcı ücretleri ise ortalama 18.000 TL’dir.
İstanbul Yatılı Yaşlı Bakıcı ücretleri, diğer illere göre ücret açısından daha düşük olmakla birlikte 20.000 TL ile 25.000 TL arasındadır. Ankara yatılı yaşlı bakıcı ücretleri ve İzmir yatılı yaşlı bakıcı ücretleri ise genelde 22.000 TL ile 27.000 TL arasında olmaktadır. Diğer şehirlerde de ücretler yaklaşık olarak bu seviyelerdedir.

Yaşlı bakıcılarının alanında gereken bilgi ve donanıma sahip, sağlık hizmetlerine vakıf ve deneyimli kişiler olması son derece önemlidir. İlaveten yaşlı bakıcılığı, yüksek düzeyde bir sorumluluk bilincini gerektirir. Kişilerin sağlıklarından, ruhsal durumlarından, günlük bakımlarından, beslenme ve hijyen işlemlerinden sorumlu olmak gibi görevlerin özveriyle ve sabırla yapılması gerekir.

İlaveten yaşlı bakıcılarının bu işi severek yapması, yaşlı bireyler ile iyi iletişim kurması; sabırlı, yardımsever, uyumlu bireyler olması son derece önemlidir.

Siz de alanında deneyimli, bilgi sahibi, hoşgörülü, şefkatli, sorumluluk duygusu yüksek Türk ya da yabancı yaşlı bakıcı arıyorsanız, sevdiklerinizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde yanıt verebilecek en geniş ve en kapsamlı portföye enuygunbakici.com ile ulaşabilirsiniz. Vakit kaybetmeden portföye göz atarak taleplerinize uygun yaşlı bakıcı profillerini kolayca inceleyebilir, dilediğiniz adaylarla iletişime geçmek için kayıt oluşturabilirsiniz.