Yabancı Bakıcılara Nasıl Güvenebiliriz ?

1 Kasım, 2022

Anahtar Kelime 1Anahtar Kelime 2Anahtar Kelime 3
eub logo

Yazan Yayınlayan

enuygunbakici.com

Yabancı Bakıcılara Nasıl Güvenebiliriz ?

Hasta, yaşlı ya da çocuk bakıcısı arıyorsanız, sevdiklerinizin bakımını özenli bir şekilde üstlenen en iyi yabancı bakıcıyı bulmak sizin için oldukça zor olabilir. Bakım verenler hayatınızın önemli ve ayrılmaz bir parçası olacağı için yabancı bir bakıcı işe alma süreci birçok şüpheyi, tedirginliği beraberinde getirebilir. Peki, seçenekler göz önüne alındığında, bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak doğru bakıcıyı nasıl bulabilirsiniz?

Bu aşamada sektörde uzman, güvenilir bir bakıcı şirketinden destek alabilir ve doğru eşleşmeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Seçim sürecinde alanında deneyimli kişilerle görüşmeler yaparak, sevdiklerinizin ihtiyaçlarına uygun bir bakım hizmeti verebilecek adayları değerlendirebilirsiniz. Bu sayede karar sürecinizi hızlandırabilir ve kısa sürede güvenebileceğiniz yabancı bakıcıyı bulabilirsiniz.

Yabancı Bakıcı Nasıl Seçilir?

Sevdiğinizi bir yabancıya emanet etmek zordur. Onun hem güvende olmasını hem de sevgiyle bakılmasını istersiniz, bu da iyi bir araştırma ve kontrol gerektirir. Bunu kendi başınıza yapabilmeniz kolay olmayacağı için bu aşamada profesyonel şirketlerden yardım almak en doğrusudur. Profesyonel bir şirketten yardım aldığınızda evrak işlemlerini takip etmenize gerek kalmaz. Bu sizin için süreci rahat bir hale getirir. Aynı zamanda işinde uzman bir kurumdan yabancı bakıcı desteği almanız, bakıcınıza güven duymanızı kolaylaştırır. Bilinçli ve doğru bir tercih yapabilmeniz için yabancı bakıcı seçerken aşağıdaki maddeleri dikkate almanız önerilir:

  • İşe almayı planladığınız yabancı bakıcının ülkenizde oturma izni ve çalışma iznine sahip olup olmadığı en önemli konulardan biridir. Bakıcınızın çalışma ve oturma izni belgelerini mutlaka görmelisiniz.
  • Referanslar, yabancı bakıcı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken çok önemli bir husustur. Bu aşamada yabancı bakıcının eski veya mevcut işverenlerinden bazılarıyla iletişime geçmeli ve performansı hakkında bilgi almalısınız. Yabancı bakıcının iş etiği ve genel davranışları hakkında iyi bir fikir edinebilmek için eski işverenlerine çeşitli sorular sormaktan çekinmemelisiniz. İşe zamanında geliyor mu? Verilen talimatları takip etmeye istekli mi? Bunlar, bakıcı hakkında derinlemesine bir analiz yapabilmek için sormanız gereken türden sorulardır.
  • Hasta veya yaşlı bakımı konusunda önceden iyi bir deneyime sahip bir bakıcı tercih etmeniz oldukça doğru bir yaklaşım olur. Özellikle felç, zihinsel bozukluklar ve diyabet gibi yaşlılar arasında yaygın olan hastalıklarda, bu hastalıkların özel bakımı hakkında deneyimli olan bir yabancı bakıcı bulmanız mümkündür.
  • Yabancı bakıcı, bakım alan kişiye her gün yardımcı olacağından, bakıcının iletişim kurma yeteneği önemlidir. Asgari olarak, işe aldığınız bakıcının sevdiklerinizin ne istediğini anlayabilmesi ve günlük aktivitelerine yardımcı olması gerekir. Bu nedenle bakıcının konuşabildiği dillere dikkat etmeniz gerekir. Özellikle demanslı hastalar unuttuğu şeyleri uzun uzadıya anlatabilecek veya bir ruh hali dalgalanmasının ardından onu sakinleştirebilecek bir bakıcıya ihtiyaç duyabilir.
  • Yabancı bakıcınızın bildiği diller, çocuğunuzun dil gelişimi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Bu açıdan yabancı çocuk bakıcısı seçerken bakıcının ana dili ve bildiği ek diller hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.

Yaşlı, hasta ve çocuk bakıcısına ihtiyaç duyan kişilerin farklı gereksinimleri olduğu için bakım şekilleri de değişebilir. Bakım hizmeti alan bazı bireyler, diğerlerinden daha yoğun ve özel bakım gerektirebilir. Bu nedenle bakıcının iş kapsamını net bir şekilde belirlemeniz ve seçim yaparken tüm faktörleri göz önüne aldığınızdan emin olmanız önerilir.

Yabancı Bakıcılarla İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Bu aşamada ilk olarak ev kurallarını belirlemeniz ve bakıcınıza bunlara açıklamanız doğru olur. Ayrıca ev içerisinde tamamlanması gereken iş beklentileriniz konusunda net olmalısınız. İstihdam ve konaklama için mümkünse bir sözleşme ile net bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi belirtmenizde önemlidir. Bu, ileride karşılaşma ihtimaliniz olan pek çok tatsız durumu önlemenize yardımcı olur.

Yabancı bakıcınızın evden uzakta ne kadar zaman geçirebileceği konusunda da anlaşmalısınız. Bu kapsamda bakıcınızın hangi günlerde dışarıda olabileceği ve ne kadar süre ile evde kalacağı gibi konuları baştan konuşmanız önemlidir.

Açıklığa kavuşturulması gereken başka bir şey de, bakıcınızın evde ziyaretçi kabul etmesine onay verip vermeyeceğinizdir. Evinizde tanımadığınız bir ziyaretçi istemiyorsanız, bu tamamen anlaşılabilir bir durumdur ve sözleşmeye dâhil edilmelidir.

Deneyimli ve yardımsever bir bakıcı seçmeye özen göstermelisiniz. Çünkü deneyimli bakıcılar, özel bakım gerektiren kişilerin ihtiyaçlarına aşinadırlar.

Bakıcınızın diğer işverenleri ile olan çalışma sürelerine bakmalısınız. Potansiyel bakıcınız sözleşmelerinin çoğunu zamanında mı bitiriyor yoksa erken bitirme eğilimi var mı?

Seçim aşamasında dikkatli bir ön görüşme, seçim süreci ve sözleşme yapmanız önemlidir. Kapsamlı bir sözleşme hem ücretler, işin kapsamı hem de bakıcının nasıl davranması gerektiği konusunda herhangi bir anlaşmazlık olması durumunda sizi korur.

Doğru yabancı bakıcıyı bulmak zordur. Bu aşamada sektörde 12 yıllık deneyime sahip olan enuygunbakıcı profesyonel ekibinin İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere bütün şehirlerde sağladığı güvenilir yabancı bakıcı bulma hizmetinden faydalanabilirsiniz. enuygunbakici.com Özbek, Türkmen, Kırgız, Filipinli, Faslı, Gürcü, Rus, Ukraynalı, Afrikalı yabancı bakıcılara kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlar. Bu sayede profesyonel ekibi ile sevdiklerinizin özel ihtiyaçlarını karşılayabilecek en uygun bakıcıyı seçmenize yardımcı olur. Evinizde yeni bir kültürün varlığı, değerli ve zenginleştirici bir deneyim olabilir. Siz de güvenebileceğiniz deneyimli hasta, yaşlı ya da çocuk için yabancı bakıcınızı enuygunbakici.com ile bulabilirsiniz. Yabancı Bakıcı profillerini görmek için hemen ziyaret edin.