İlk Kez Anne Olanların Bilmesi Gereken 6 Altın Kural

23 Eylül, 2022

Anahtar Kelime 1Anahtar Kelime 2Anahtar Kelime 3
eub logo

Yazan Yayınlayan

enuygunbakici.com

İlk Kez Anne Olanların Bilmesi Gereken 6 Altın Kural

İlk kez anne olduysanız bebeğinizin büyüme ve gelişimi hakkında nasıl bir yol izleyeceğinize dair kafanızda soru işaretlerinin oluşması oldukça normaldir. Bu süreçte bir yandan bebeğinize iyi bakmak bir yandan da kendinizi ihmal etmemek için bilmeniz gereken 6 altın kural şudur:

1- Kilonuzu Takıntı Haline Getirmeyin

Yeni bir anne adayı olarak gebelikten doğuma kadar aldığınız kilolar gözünüzü korkutabilir. Fakat gebelerin bu süreçte 9 ile 12 kilo arasında kilo alması normal bir durumdur. Hamilelik ve doğum sürecinde normale göre daha fazla kilo alsanız bile bunları takıntı haline getirip psikolojinizi etkilemesine izin vermeyin. Bu kilolar için doğum sonrasında bir uzman eşliğinde hem bebek hem de kendiniz için beslenme programı hazırlayabilir ve dilediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

2- Ruh Halinize İyi Gelen Aktiviteler ile Zaman Geçirin

Doğumdan sonra başlayan lohusalık, annenin hormonlarını değiştiren ve ruh hali üzerinde gelgitler yaşamasına neden olan bir süreçtir. Lohusalık döneminde normale göre karakterinizin değiştiğini fark edebilirsiniz. Bu durumun önüne geçmek ve ruh halinizi iyileştirmek için yapmaktan keyif aldığınız aktivitelere yönelebilirsiniz. Böylelikle gergin ve öfkeli ruh halinizi yumuşatarak bebeğinize daha sevgi ve şefkat dolu yaklaşmanız mümkündür.

3- Partnerinizden Yardım Alın

Bebek doğduktan sonra ilk kez anne olduğunuzdan çoğu konuda zorluk yaşayabilir ve yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu konuda kendinizi yetersiz hissetmek ve bebeğe yeterince iyi bakamadığınızı düşünmek yerine çevrenizden destek rica etmelisiniz. Bebeğinizin büyüme ve gelişimi için size destek olacak güvenilir bir bakıcının yanı sıra eşinizden yardım alabilirsiniz. Bu sayede yandan anne olarak üzerinize düşen sorumlulukların bir kısmı azalırken bir yandan da bebeğiniz babasıyla güçlü bir bağ kurabilir.

4- Toleranslı Davranın

İlk kez anne olduysanız doğumdan sonra bebeğinizin bakımlarını yaparken toleranslı davranmanız gerekir. Örneğin; bebeğiniz sürekli ağlayabilir, dışarı çıkmanızı zorlaştırabilir ya da geceleri sizi uykunuzu bölebilir. Fakat bu ve benzeri tüm şikayetler yeni doğan bebekler için olağan bir durumdur. Bu süreçte sürekli şikayet etmek, çevreden gelen yardım tekliflerini kabul etmemek ve kişisel olarak kendinize vakit ayırmamak sizi depresyona sürükleyebilir. Çaresiz hissetmemek için sürecin geçeceğinin farkında olarak bebeğinize karşı daha ilgili ve toleranslı davranabilirsiniz.

5- Davetlere Katılmak İçin Kendinizi Zorlamayın

Bebeği olan bir annenin her ortamda bebeğinin bakımını yapması mümkün değildir. Bununla birlikte bebekler gürültülü ortamlardan rahatsızlık duyabilir ve uykuları bölğnebilir. Doğum yaptığınızda bebeğinizin bakımı ve gelişimi için çeşitli sorumluluklara sahip olduğunuzdan dolayı doğumdan önceki gibi bir sosyal yaşama sahip olmayabilirsiniz. Çevrenizden gelen bu davetlere katılamadığınız için kendinizi kötü hissetmeyin ve davet tekliflerine gitmeyeceğinize dair uygun bir dille yanıt verin.

6- Kıyaslama Yapmayın

Her bebeğin iştahı, uyku düzeni ve davranışları birbirinden farklı olabilir. Çevrenizde doğum yapan kişilerle konuştuğunuzda onların bebeğini kendi bebeğiniz ile kıyaslamayın. Aksi takdirde bebeğiniz ile aranızdaki bağı zayıflatabilir ve aklınızda gereksiz yere şüphe ve endişeler oluşturabilirsiniz. Bunun yerine bebeğinizin davranışlarını benimseyerek size zor gelen tarafları tolere edebilirsiniz.

İlk kez anne olduğunuz bu süreçte bebeğinizin bakımı, beslenmesi ve eğitimi için desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. enuygunbakıcı güvenilir ve referanslı bebek bakıcısı portföyüne sahiptir. Bakıcılara ait profil sayfasını inceleyerek bebeğinizi emanet edebileceğiniz kişilerin becerileri hakkında daha detaylı bilgi edinmeniz mümkündür. Bebeğinizin fiziksel ve ruhsal gelişiminde size yardımcı olacak deneyimli bir yeni doğmuş Bebek Bakıcısı arıyorsanız web sitemizdeki profilleri hemen ziyaret edin.