Güncel Bakıcı Ücretleri Ne Kadar ?

Özellikle çalışan ailelerin sıklıkla başvurduğu bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı hizmetlerinin yanı sıra, hasta bakıcısı ve yaşlı bakıcısı gibi farklı alanlarda sunulan hizmetler insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. İşinin uzmanı bakıcılar tarafından verilen bu hizmetler ise, gündüzlü, yatılı ya da part time olabilmektedir. Verilen bakım emeğinin türüne ve süresine göre değişen bakıcı ücretleri her yıl güncellenmektedir. Bakıcı maaş fiyatlarında etkili olan iki ana unsur vardır: asgari ücret ve piyasa koşulları. 1 Temmuz 2022 tarihi itibari ile yeniden düzenlenen asgari ücret, brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500,35 TL olarak belirlenmiş ve değişim bakıcı ücretlerine de yansımıştır.

2022 güncel bakıcı hizmetleri ne kadar sorusuna cevap vereceğimiz bu yazımızda, çocuk, hasta, yaşlı bakıcısı gibi farklı hizmetlerden yararlanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine de değineceğiz. Ev yardımcısı ya da oyun ablası gibi farklı ihtiyaçlarınız için bilgiler sunulan yazımızda genel bakıcı maaş bilgileri hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

2022 Güncel Bakıcı Ücretlerini Etkileyen Faktörler

Asgari ücret bakıcı maaşlarının taban fiyatını belirlemektedir ancak, çalışma süresi, sertifika, referans, deneyim gibi farklı değişkenler de bakıcı ücretlendirilmesinde etkilidir. Özellikle bebek, çocuk ya da hastalar söz konusunda olduğunda önem kazanan deneyim ve uzmanlık, bakıcınız için maaş belirlerken ya da ücret düzenlemesi yaparken dikkate almanız gereken önemli noktalardır.

Örneğin evde hasta bakımı ya da sağlık hizmetleri gibi bölümlerden mezun olan bir hasta bakıcı hem daha profesyonel çalışacak hem de verdiği bakım hizmeti hastanız için çok daha faydalı olacaktır. Aynı şekilde hasta bakımı için düzenlenen sertifika programlarına katılmış bir bakıcı işini daha profesyonel bir şekilde yapabilir. Bebek ya da çocuk bakımı söz konusu olduğunda ise çocuk gelişimi bölümlerinden mezun olan kişilerin ön plana çıktığı görülmektedir. Çocuk psikolojisinden anlayan ve bakım hizmetini eğitim ile destekleyen çocuk bakıcısı elbette ki daha niteliklidir ve ücretinin de buna göre belirlenmesi gerekir.

Güncel bakıcı ücretlerinin belirlenmesinde etkili olan bir diğer faktör ise bakıcının deneyimidir. Bakıcı olarak uzun yıllar hizmet veren ve alanında uzmanlaşmış kişi ile mesleğe yeni başlamış biri doğal olarak aynı ücreti talep etmez. Hele ki işini başarı ile yaptığını anlatan ve işverenin memnuniyetini gösteren bir referans mektubu, bakım hizmeti veren kişinin maaşını artıracaktır.

Güncel Bakıcı Ücretleri Ne Kadar?

Güncel bakım hizmetlerinin belirlenmesinde etkili olan bir diğer önemli faktör ise yaşadığınız şehirdir. Örneğin İstanbul bakıcı ücreti ya da Ankara bakıcı ücreti ile küçük bir kentte çalışan bir bakıcının maaşı aynı değildir. Asgari ücretin yanı sıra, yaşadığınız kentteki bakıcı ücretini de dikkate alarak ortalama bir fikre sahip olabilirsiniz. Bu fiyatlar deneyim, eğitim gibi koşullara göre de tabii ki değişiklik göstermektedir.

2022 Güncel Çocuk & Bebek Bakıcısı Fiyat Tablosu (Ortalama)

      ŞehirGündüzlü 2022         Yatılı 2022
     Ankara         6.500 TL           10.000 TL
     İstanbul         7.000 TL           9.500 TL
     İzmir         6.500 TL           10.000 TL
     Bursa         6.000 TL           10.000 TL
     Diğer         6.000 TL           10.000 TL

Part Time (Yarım Gün) Bakıcı Hizmeti Nedir, Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Tam gün ya da yatılı olarak bakıcı hizmeti alabileceğiniz gibi, haftanın belirli günlerinde ya da yarım gün olarak da bakıcı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Genellikle çocuk bakımı için tercih edilen part time bakıcı saatlerini çocuğunuzun okul saatlerine göre ayarlayarak daha ekonomik bir tercih yapabilirsiniz.

Part time bakıcı hizmetlerini hesaplarken gündüzlü bakıcı ücretini baz alarak hesaplama yapmak, kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

Part time bakıcı hizmetinden faydalanmak için sabahtan ya da öğleden sonra gibi standart bir saat belirleyebileceğiniz gibi, çalışma gün ve saatlerini karşılıklı olarak da ayarlayabilirsiniz. Standart part time bakıcı çalışma ücreti, bulunduğunuz kentin ücretlendirmesinin yarısı olacaktır. Daha esnek çalışma koşullarında ise, bakıcı ücretini saat üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Asgari ücretli, sigortalı olarak çalışan bir işçinin maaşı ayda 30 günden hesaplanır, yasal olarak bir gün çalışmama hakkına sahiptir ve izin günü ile birlikte haftada 45 saat çalışma zorunluluğu vardır. Buna göre, günlük ödenmesi gereken minimum ücret, yaklaşık olarak 200 liradır.

Yarım Gün Bakıcı Ücretleri (ortalama)

ŞehirÜcret
Ankara3.250 TL
İstanbul4.000 TL
İzmir3.250 TL
Bursa2.750 TL
Diğer2.750 TLOyun Ablası Hizmeti Nedir?

Çocuk ya da bebek bakıcılığı hizmetlerinin yanı sıra, oyun ablası seçeneği ile de çocuğunuza eğlenirken öğrenme fırsatı sunabilirsiniz. Haftanın belirli günlerinde ve istenilen saatlerde çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesini sağlayan ve eğitimine katkıda bulunan kişilere oyun ablası denmektedir. Oyun ablaları çocuklarınızın bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sunarken, eğlenceli vakit geçirmelerine de yardımcı olur.

enuygunbakici.com adresinde kayıtlı olan oyun ablası sayısı 2022 itibarı ile 7.500’ü geçmiştir. Oyun ablası ücretleri ortalama olarak belirtilmesine karşın, bu ücretler şehir, eğitim ya da hizmet sunulan yan alanlara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bazı oyun ablaları İngilizce ya da Allmanca gibi farklı dillerde eğitim verebilmekte ya da el sanatları, resim, robotik kodlama gibi farklı alanlarda çocuğunuzu desteklemektedir.

2022 Oyun Ablası Ücretleri

Oyun ablası hizmeti genellikle günlük 2 saat, 3 saat ya da 6 saat olarak tercih edilmektedir.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden bir oyun ablası 2 saatlik hizmet için ortalama 200 lira ile ücretlendirilerken, bu rakam 3 saat için 275 TL, 6 saat için 500 TL civarındadır. Henüz üniversiten mezun olmamış ve dolayısı ile daha az deneyimli oyun ablası ücretleri belirtilen rakamların biraz daha altındadır.

Yabancı Bakıcı Hizmetleri Nelerdir?

Hasta, yaşlı ya da çocuk bakıcılığı gibi hizmetlerde, özellikle son yıllarda yabancı bakıcılar tercih edilmektedir. Yabancı bakıcı tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri, yatılı olarak çok daha rahat çalışabilmeleri ve genellikle İngilizce bilmeleridir. Türk, Türkmen, Özbek, Kırgız ve Gürcü bakıcıların yanı sıra, Filipinli, Rus ya da Afrikalı bakıcılar da tercih edilmektedir.

Kendi ülkelerinde hasta bakıcılığı, hemşirelik, çocuk gelişimi, beden eğitimi öğretmenliği gibi bölümlerde eğitim almış ancak farklı sebeplerle göç etmiş yabancı bakıcılar, alanlarında profesyonel hizmet vermektedir.

2022 Yabancı Bakıcı Ücretleri

Yabancı bakıcı ücretleri genellikle dolar üzerinden belirlenmektedir ancak 2020 sonlarında başlayan ve halen devam eden döviz fiyatlarındaki hareketlilik, işverenleri zor durumda bıraktığı için çoğunlukla sabit kur üzerinden anlaşma yoluna gidilmiştir. Yabancı bakıcı ücretleri, çalışma izni, oturum durumu, eğitim, referans, deneyim gibi faktörlere göre değişmekle birlikte ortalama 1000 ila 1500 dolar civarındadır.

2022 Yatılı Bakıcı Ücretleri

Yatılı Bakıcı işleri genelde yabancı uyruklu kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Buna karşılık ülkemizdeki ekonomik sorunlardan dolayı bir çok Türk de yatılı iş aramaktadır ancak yatılı işlerdeki maaş beklentileri yabancı uyruklu bakıcılara göre biraz daha fazladır.  Yabancı bakıcılar kendi ülkelerine para göndermeyi planlayarak çalıştıkları için, döviz kurunun durumu maaşlar belirlenirken etkili olmaktadır. Türkiye’de en çok Özbek, Türkmen, Gürcü, Azeri, Rus ve Filipinli Bakıcılar yatılı olarak çalışmaktadırlar. Yabancı uyruklu kişilerin daha yoğun olarak yaşadıkları şehirlerde Yatılı Bakıcı maaşları diğer şehirlere göre genelde daha düşüktür. İstanbul Yatılı Bakıcı Maaşları, yabancı uyruklu kişi sayısının fazla olmasından dolayı diğer yerlere göre biraz daha uygundur. Yatılı Bakıcı ücretleri çalışacak bakıcının hangi pozisyonda çalışacağına göre çok fazla değişmektedir. Genelde yatılı çocuk ve bebek bakıcısı maaşları diğer yatılı işlere biraz daha fazla olmakta birlikte, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren yatılı hasta bakıcı ücretleri de oldukça yüksek fiyatlara çıkabilmektedir.

2022 Hasta Bakıcı Ücretleri

Hasta bakıcılık hizmeti, kendi kendine bakacak durumu olmayan, felçli ya da yatağa bağımlı hastalar için tercih edilen bir hizmet türüdür. Bakıcı, hastanın beslenme ve temizlik gibi özbakım ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Diğer bakıcı hizmetlerinde olduğu gibi yine şehir, deneyim ve yetkinlik gibi referanslar hasta bakım ücreti üzerinde etkili olurken, hastanın sağlık durumu da bakıcı ücretini etkiler. Hasta bakıcı hizmeti yine gündüzlü ve yatılı olarak verilebilmektedir. Hasta Bakıcı maaş aralıkları diğer pozisyonlara göre çok daha fazladır. Bunun sebebi ise bazı işlerin özel uzmanlık, bilgi ve deneyim istemesidir. Felçli bir hastanın yanında sadece refakat edecek bakıcı ile, özel bir durum olduğunda müdahale edebilecek yetkinlikteki bir hasta bakıcının maaşları arasında oldukça fazla fark olabilmektedir. Genel olarak Hasta Bakıcı Maaşları asgari ücretten başlayıp, hasta bakıcının uzmanlığına göre 20.000 TL lik rakamlara ulaşabilmektedir. Ortalama bir iş ve ortalama bir hasta bakıcı maaşı ise Gündüzlü işlerde 7.000 TL ile 8.000 TL arasında ve Yatılı İşlerde 8.000 TL ile 10.000 TL arasındadır.

2022 Yaşlı Bakıcısı Ücretleri

yabancı uyruklu kişi sayısının fazla olmasından dolayı diğer yerlere göre biraz daha uygundur. Yatılı Bakıcı ücretleri çalışacak bakıcının hangi pozisyonda çalışacağına göre çok fazla değişmektedir. Yatılı işlerde maaşlar gündüzlü işlere göre aylık ortalama 2.000 - 2.500 TL civarı daha fazla olmaktadır. Genel olarak 3 büyük şehirdeki yatılı ve gündüzlü Yaşlı Bakıcısı Ücretleri aşağıdaki gibidir. 

Yatılı Yaşlı Bakıcı Maaş ortalamaları;

 • İstanbul‘da Yatılı Yaşlı Bakıcı Ücreti : 7.000 – 8.500 TL
 • Ankara‘da Yatılı Yaşlı Bakıcı Ücreti : 7.500 – 9.000 TL
 • İzmir‘de Yatılı Yaşlı Bakıcı Ücreti : 7.500 – 9.000 TL
 • Diğer Şehirlerde Yatılı Yaşlı Bakıcı Ücreti : 7.500 – 9.000 TL


Tam Zamanlı Yaşlı Bakıcı Maaş ortalamaları;

 • İstanbul‘da Gündüzlü Yaşlı Bakıcısı Ücreti : 6.000 – 7.500 TL
 • Ankara‘da Gündüzlü Yaşlı Bakıcısı Ücreti : 5.500 – 7.000 TL
 • İzmir‘de Gündüzlü Yaşlı Bakıcısı Ücreti : 5.500 – 7.500 TL
 • Diğer Şehirlerde Gündüzlü Yaşlı Bakıcısı Ücreti : 5.500 – 7.500 TL

2022 Ev Yardımcısı Ücretleri

Ev İşlerine Yardımcı olarak çalışan kişiler maaş beklentilerini evde yapılacak olan işlerin yoğunluğuna göre belirlemektedirler. Bu noktada ön plana çıkan şeyler ise evin büyüklüğü ve evde yaşayan kişi sayısıdır. Ev büyüdükçe ve evde yaşayan kişi sayısı arttıkça, doğal olarak evde yapılacak işler de artmaktadır. Çok büyük olan villa, konak, köşk tarzı yerlerde genelde 1 den fazla ev yardımcısı çalışmakta ve iş bölümü yapılmaktadır. Ülkemizdeki Ev Yardımcısı Ücretleri genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • İstanbul Yatılı Ev Yardımcısı Ücreti : 8.000 – 9.500 TL
 • İstanbul Gündüzlü Ev Yardımcısı Ücreti : 6.000 – 8.000 TL,
 • Ankara Yatılı Ev Yardımcısı Ücreti : 8.500 – 10.000 TL
 • Ankara Gündüzlü Ev Yardımcısı Ücreti : 5.500 – 7.500 TL,
 • İzmir Yatılı Ev Yardımcısı Ücreti : 8.500 – 10.000 TL
 • İzmir Gündüzlü Ev Yardımcısı Ücreti : 5.500 – 7.500 TL,
 • Diğer Şehirlerde Yatılı Ev Yardımcısı Ücreti : 8.500 – 10.000 TL
 • Diğer Şehirlerde Gündüzlü Ev Yardımcısı Ücreti : 5.500 – 7.500 TL,Tüm bakım hizmetlerinde elbette ki yetkinlik son derece önemlidir ancak, anne-babanızı, aile büyüklerinizi ya da çocuklarınızı emanet edeceğiniz bakıcı her şeyden önce güvenilir olmalı ve işini severek yapmalıdır. Sizler için işinin uzmanlarını bir araya getiren ve profesyonel hizmet veren enuygunbakici.com ihtiyacınız olduğunda her zaman yanınızdadır. İş Arayan Bakıcı Profillerini görmek için hemen ziyaret edebilirsiniz.