Evde Bakım Maaşı Kime Bağlanır, Şartları Nedir?

Evde bakım maaşı evden bakıma muhtaç olan, herhangi bir engeli bulunan, yaşlı ve hasta olan vatandaşların her ay bakım ihtiyaçlarını karşılamak adına devlet tarafından belirlenen ve Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmakta olan maddi yardım desteğidir.

Peki, evde bakım maaşını kimler alabilir? Ağır engelli raporu olan vatandaşlar, herhangi bir hastalık sebebi ile kişisel ihtiyaçlarını bir desteğe ihtiyaç duymadan karşılayamayan vatandaşlar başvuru yapabilirler.

Evde Bakım Maaşı Başvuru Şartları Nedir?

Evden bakım maaşı almak için gereken 3 temel şart bulunmaktadır;

 • İlk şart engelli kişilerin sağlık raporunda engel oranının ‘’ağır engelli’’ olarak işaretlenmiş olması gerekir.
 • Engelli olan vatandaşın bir başkasının desteği olmadan kendi kişisel ihtiyaçlarını tam anlamı ile karşılayamıyor olması gerekmektedir. Yani engelli kişi tuvalet, banyo, beslenme, temizlik, kişisel bakım, üzerini değiştirme, merdivenlerden inmek ve çıkmak gibi ihtiyaçları desteksiz olarak karşılayamaması halinde evde bakım maaşı başvurusu yapabilir.
 • Hane içi aylık gelir kriterlerinin engelli vatandaşa düşen ortalama tutarının net olarak asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az bir miktarda olduğunun tespiti gerekmektedir.

Evden Bakım Maaşı Almak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir Ve Nereye Müracaat Edilir?

Evden bakım maaşı almak için başvuru illerde yapılacaksa eğer Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gerekli evraklar ile gidilerek yapılmaktadır. Başvuru ilçede yapılacaksa Sosyal Hizmet Merkezlerinden başvuru yapabilirsiniz. Engelli kişi gidecek durumda değil ise aile yakını bu başvuruyu gerçekleştirebilir. Gerekli olan belgeler ise şu şekildedir;

 • Başvuru dilekçesi
 • Engelli kişinin ağır engelli olarak işaretlenmiş olan engelli raporu
 • Engelli olan kişinin ve bakım verecek kişinin kimlikleri ve kimlik fotokopileri
 • İkametgâh adres belgesi
 • Hane içerisinde bulunan kişilerin gelir durumunu gösteren maaş bordrosu ve mal durumunu gösteren belgeler, kira gelir beyanı da evraklar içerisinde olmalıdır.
 • Engelli vatandaşa ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli kişi okuyorsa eğer mevcut öğrenim belgesi
 • Anne baba ayrı ise mahkeme kararı, varsa vasi belgesi de mevcut başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Almak İçin Engelli Birey İle Bakıcının Aynı Adreste İkamet Etmesi Gerekir Mi?

Bakıma muhtaç olan engelli kişi ile engelli maaşı alacak olan akrabanın aynı adreste ikamet etmesi gerekmektedir. Ancak engelli bakımı verecek olan kişinin bakım hizmetini her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıkta farklı iki adres olması durumunda da bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin herhangi bir sorun veya yetersizlik öngörmediği durumlarda da verilebilmektedir. Böyle bir durumda ise sekiz saatten az olmamak şartı ise engelli ve hasta kişinin yanında kaç saat beraber olacağı belirtilmelidir.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Ne Zaman Sonuçlar Ve Maaş Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Başvuru işlemi gerçekleştirildikten sonra başvurunun sonuçlanması genel olarak 3 ay ile 6 ay arasında sonuçlanmaktadır. Evde bakım maaşı sorgulaması ise e-devlet’e giriş yapılarak arama butonuna ‘’engelli evden bakım ödeme bilgileri’’ yazarak aratabilirsiniz. Çıkan sayfada gerekli olan tüm bilgileri bulabilirsiniz. Aynı zamanda buna ek olarak ise telefonlarınızın mesaj bölümüne Bakiye yazıp 4747’ye göndererek de öğrenebilme imkânınızı bulunmaktadır.

Evde bakım desteği alarak, engelli ve hasta olan kişilerin bakımlarını alanında uzman ve kendini geliştirmiş hasta bakıcılara teslim etmek isteyenler enuygunbakıcı ailesinin geniş bakıcı portföyünü inceleyebilirler. Alanında profesyonel ve uzman ekipler ile sizlere bu konuda destek sağlamak için yanınızdayız. Hemen şimdi Hasta Bakıcısı profillerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.