Evde Bakım Hizmetlerinin Hasta ve Yakınları için Faydaları

23 Eylül, 2022

Anahtar Kelime 1Anahtar Kelime 2Anahtar Kelime 3
eub logo

Yazan Yayınlayan

enuygunbakici.com

Evde Bakım Hizmetlerinin Hasta ve Yakınları için Faydaları

Hastalar, düzenli sağlık tedavisi süreçlerinin yanı sıra kişisel ihtiyaçlarını daha iyi bir şekilde karşılayabilmek ve güvende hissedebilmek için evde bakım hizmetlerinden faydalanmalıdır. Evde bakım hizmetlerinin fiziksel ve psikolojik açıdan hem hastalara hem de hasta yakınlarına pek çok faydası vardır. Bu sayede hastalar ev ortamında hijyenik ve güvenilir bir şekilde bakılırken hasta yakınları zorluk çekmez. Engelli, yaşlı veya kronik hasta fark etmeksizin evde bakım hizmeti yapılacak olan kişilere ve hasta yakınlarına sunulan avantajlar şunlardır:

Hijyenik Ortam İmkanı Sağlar

Hastaneler her ne kadar hijyenik tutulmaya çalışılsa da kalabalık bir ortam olduğundan dolayı hastaların enfeksiyon riskini artırabilir. Fakat evde bakım hizmeti ile hastaların tıbbi tedavisi için gerekli olan işlemler hijyenik bir ortamda gerçekleştirilir. Özellikle yatılı hasta bakıcı, günün her anında hastanın temizliği için gerekli bakımları yapar.

Hastayı Koruma Altına Alır

Günlük iş yoğunluğuna sahip olan hasta yakınları, hastalarıyla evde çok fazla vakit geçiremez. Bu durumda hasta bakıcıları, hastaların kişisel özelliklerine göre güvenli bir ortam oluşturur. Örneğin kaygan zeminler, kırılgan eşyalar, yanıcı maddeler ve elektronik cihazlar gibi tehlike yaratabilecek riskli durumlara karşı önlem alarak hastayı korur.

Hastanın İlaçlarını Takip Eder

Hastaların kullandığı ilaçların türleri ve saatleri birbirinden farklı olabilir. Yaşlı, engelli ve kronik hasta gibi bakıma ihtiyaç duyan kişilerin bu ilaçları düzenli olarak takip etmesi zordur. Hasta bakıcı, bu görevi üstlenerek hastaların uygun zamanda doğru ilacı içmelerini sağlar. Aksi durumda fazla, eksik ya da yanlış zamanda alınan ilaçlar yan etki gösterebilir ve hastanın sağlığını ciddi düzeyde etkileyebilir.

Hastanın Beslenme Düzenini Kurar

Hastanede pişen yemekler hastanın damak tadına uygun olmayabilir. Bu durumda hem sağlıklı beslenmek hem de hastanın sevebileceği yemek çeşitlerine yönelmek gerekir. Hasta bakıcılar, doktor tavsiyesi ve beslenme programı doğrultusunda evdeki malzemeleri kullanarak hasta için yemek pişirir ve uygun saatlerde beslenmesine özen gösterir. Bu beslenme düzeniyle birlikte hasta bakıcı, hastanın kilosunu da kontrol altına alır. Az kilolar halsizliğe sebebiyet verebilirken, fazla kilolar da diyabet ve kolesterol gibi diğer hastalıkların oluşmasını tetikleyebilir. Bu nedenle iyileşme sürecini hızlandırmak ve sağlığı korumak için hasta bakıcıların doğru beslenme adına hastalara vereceği desteğin önemi büyüktür.

Hastalar İle Çeşitli Aktivitelerin Yapılabilmesini Sağlar

Hastane ortamında hasta ve bakıcının yapabileceği aktivite çeşitleri sınırlıdır. Engelli, yaşlı veya kronik hastalar; evlerinde hastaneye göre daha konforlu bir bakım hizmetine erişebilir ve daha fazla aktivite yapabilir. Hasta bakıcılar hastanın ihtiyaç duyduğu kişisel bakımlarının yanı sıra yaşam kalitelerini artırmak için çalışır. Hastanın ruh haline iyi gelebilecek aktiviteler, bakıcı ile hasta arasındaki bağı güçlendirir. Hastaya kitap okumak, izlediği film veya dizileri açmak, hastanın balkona çıkmasına destek olmak, çiçek beslemek ve müzik dinlemek bu aktivitelerden bazılarıdır. Bu aktiviteler stres ve üzüntü yerine hastanın moral ve motivasyon kazanmasına destek olur. Böylelikle hastalar, konforlu bakım ve sosyal aktiviteler sayesinde yaşama daha iyi tutunabilir.

En Uygun Bakıcı, güvenilir ve referanslı hasta, engelli ve yaşlı bakıcılarına sahiptir. Evde bakım konusunda profesyonel olan bakıcılar; hastaların kişisel bakımı, ev içerisindeki güvenliği, beslenme düzeni ve ilaç takibi gibi pek çok konuda özenle çalışır. İlgili hasta bakıcılara ulaşmak için bakıcılara ait profillerini inceleyebilir ve mesleki becerileri, deneyimleri ve kişisel özellikleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Hasta Bakıcısı Profillerini görmek için hemen ziyaret edebilirsiniz.