Doktor Çocuğuna Bakıcı

Doktor Çocuğuna Bakıcı

Doktorluk, esnek çalışma saatlerinden dolayı gece-gündüz çalışmak zorunda kalınabilen mesleklerden biridir. Hiç beklemedikleri anlarda hastaneden aranıp acil müdahaleye veya ameliyata çağırılabilirler. Çalışma saatlerinin değişkenliği, mesleğin yoğunluğu ve zorluğu gibi nedenlerden dolayı fazlasıyla doktor çocuğuna bakıcı ihtiyacı oluşmaktadır. Özellikle de geceleri çalışan doktorlar, yatılı bakıcı tercih ederek iş ve özel hayatını düzenleyebilirler. Böylece çocukların bakıcı ile güvenli ve keyifli bir şekilde vakit geçirmesi mümkündür. Yatılı veya gündüzlü bakıcı seçeneklerinden yararlanan doktorlar, çalışma koşullarını iyileştirebilir ve hayatlarını daha iyi planlayabilirler.

Doktor Çocuğuna Bakıcı Görevleri Nelerdir?

Çocuk bakıcıları; çocuğun yaş aralığına göre kişisel gelişimini destekler, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılar, çocuğun hijyen ve bakımıyla ilgilenir, çocuk ile sosyal aktiviteler gerçekleştirir, çocuğun beslenme düzenini takip eder ve ödevleriyle ilgilenerek eğitim hayatında yardımcı olur. Bunun yanı sıra çocuğun kılık kıyafetinden odasının düzenine kadar pek çok konunun takibinden sorumludur. Çocuklar günün her anında kontrol ve gözetim altında olmalıdır. Bu nedenle yoğun çalışma koşullarına sahip doktorlar için part time bakıcı uygun bir seçenek olmayabilir. Genelde bunun yerine doktorlar tarafından gündüzlü ya da yatılı bakıcı tercih edilir. Böylece doktor olarak zamanınızı daha iyi planlayabilir ve aklınız çocuklarınızda kalmadan işinize odaklanabilirsiniz. Geceleri de ansızın gelen telefonlar ya da nöbet kuralları gereği çalışmak zorunda olan bir doktorsanız, yatılı bakıcı seçeneğini düşünmelisiniz. Yatılı çocuk bakıcısı 7/24 evde sizinle kalarak çocuğunuz ile her an ilgilenebilir. Bu sayede siz de gözünüz arkada kalmadan mesleğinizdeki standartları en iyi şekilde yerine getirebilirsiniz. 


Yatılı Bakıcı, Gündüzlü Bakıcı veya Part Time Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuk bakıcısı seçerken çocuğun yaş grubuna, ebeveyn olarak beklentilerinizin neler olduğuna ve çocuk bakıcısının deneyimlerine dikkat etmeniz gerekir. Bakıcı seçimi sürecinde çocuk bakıcısının referansları, aldığı eğitimler ve sertifikaları da önemli rol oynar. Bunun yanı sıra çocuk bakıcısı seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır:

  • Güvenilir firmalar aracılığıyla çocuk bakıcılarının özgeçmişlerini incelemeli ve iletişime geçmelisiniz. Bu alanda deneyimi olan kurumsal firmalar güvenli çocuk bakıcıları ile ebeveynleri bir araya getirir.
  • Çocuk bakıcısı ile anlaşmaya varmadan önce beklentilerinizi net bir şekilde aktarmalı ve çocuk bakıcısının bu konular ile ilgileneceğinden emin olmalısınız.
  • Çocuğun sağlığı ve gelişimi için çocuk bakıcısının sigara içip içmediğini öğrenebilirsiniz. 
  • Çocuklar, eğitim hayatındaki ödev ve projeleri için desteğe ihtiyaç duyar. Bakıcı, çocuğun derslerine yardımcı olabilmek, yeni bir yabancı dil öğrenme sürecinde rol almak ve çocuğun eğitimini takip edebilmek için gerekli donanıma sahip olmalıdır.
  • Sürekli olarak bakıcı değişimi çocuğun fiziksel ve psikolojik gelişimini etkileyebilir. Bu durumdan kaçınmak için ne kadar süreyle bakıcıya ihtiyaç duyduğunuzu belirleyebilir ve bu doğrultuda görüşme gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Çocuk bakıcısı, acil durumlara karşı ebeveynleri bilgilendirmelidir. Dolayısıyla çocuk bakıcısı seçim sürecinde adayın iletişime açık olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Böylece hem acil durumlardan haberdar olabilir hem de bakıcı ve çocuğun gerçekleştirdiği rutin aktiviteler hakkında kolayca bilgi edinebilirsiniz.
  • Beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza göre gündüzlü, yatılı ya da part time bakıcı seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. İyi bir aile hayatı ve çocuk bakımı için farklı sürelerde bakıcı desteğinden faydalanmak mümkündür.

Çocuk bakıcısına beklentilerinizi net bir şekilde dile getirebilir, bakıcı ile açık ve sık bir iletişim kurabilir ve çocuğunuzun gelişimini yakından takip edebilirsiniz. Bu süreçte çocuk bakıcısının eğitimli, deneyimli ve donanımlı olması çocuğun yaşam standartlarının iyileştirilmesi için önemli rol oynar. Siz de güvenilir ve referanslı çocuk bakıcılarına ulaşmak için enuygunbakici.com ile iletişime geçerek ihtiyaç duyduğunuz profesyonel çocuk bakımı hizmetinden yararlanabilirsiniz.