Çocuklarda Endişelenme ve Stres Sorunu ?

23 Eylül, 2022

Anahtar Kelime 1Anahtar Kelime 2Anahtar Kelime 3
eub logo

Yazan Yayınlayan

enuygunbakici.com

Çocuklarda Endişelenme ve Stres Sorunu ?

Stres, günlük hayatın pek çok alanını etkileyen bir unsurdur. Ebeveyn olarak çocuğunuzu yakından gözlemlemek, çocuğunuzda strese neden olan faktörleri belirleme konusunda size yardımcı olabilir.

Çocuklar Neden Stres Yaparlar?

Çocuklarda bağımlılık, konsantrasyonda güçlük, huysuzluk, tırnak yeme, depresyon, okula gitmekten kaçınma, korku hissetme, ateş, uyku düzensizliği ve iştah azalması gibi problemler stresten kaynaklanabilir. Bu strese neden olabilecek durumlar şunlardır:

Aile İçi Olaylar

Aile içerisinde yaşanan tartışma ve gerginlikler çocuğu endişe, panik ve korkuya sürükleyebilir. Bunun yanı sıra çocuğunuzun kardeşinin doğması aslında aileye yeni bir birey eklenmesi demekt olsa da çocuğunuz için bu durum normal gelmeyebilir. Öncesinde kardeşinin olacağına dair çocuğunuzu bilinçlendirmek bu konudaki kaygılarını azaltmaya yardımcı olur.

Ani Ölümler

Çocuğun arkadaş, aile bireyi, öğretmen ve komşu gibi etrafında sürekli gördüğü birini kaybetmesi; strese girmesine neden olabilir. Sarsıcı bir durum olan ölüm, kafa karışıklığıyla birlikte endişeyi de beraberinde getirir.

Maddiyat

Aile içerisinde maddi konuların tartışılması çok normaldir. Fakat bu süreçte ebeveyn olarak anlaşmazlığa girseniz bile bu durumu çocuğunuza yansıtmamanız gerekir. Aksi durumda çocuğunuz kendini yük olarak hissedebilir.

Akademik Baskı Kurmak

Ebeveyn olarak çocuğunuzun başarılı bir akademik kariyere sahip olmasını istediğiniz için onu kurslara, eğitim programlarına ve etüt merkezlerine kayıt yaptırabilirsiniz. Fakat çocuğunuz bu yoğun baskıya dayanamayarak akademik konular yüzünden strese girebilir. Yeterince iyi olamamaktan dolayı endişeye kapılan çocuklarda ise zamanla gelecek kaygısı oluşmaya başlar.

Arkadaş Ortamı

Çocuğunuz uyumsuz davranışlar sergilediğinde kontrol etmeniz gerekenlerden biri de çocuğunuzun arkadaş ortamıdır. Çocuklar arkadaş ortamından dışlandığını düşünerek stres yaşayabilir. Bununla birlikte arkadaş ortamında zorbalığa uğrayan çocuklar, kendilerini güçsüz ve yetersiz hisseder.

Korku Filmleri

Herhangi bir filmi izlemeden önce o filmin uyarılarını dikkate almanız gerekir. 18 yaş ya da 13 yaş üstüne uygundur ibaresi olan filmlerde savaş sahneleri, korkunç olaylar ve sarsıcı içerikler yer alabilir. Çocuklar kendilerine uygun olmayan korku filmleri izledikleri zaman stresli hissedebilir. Sonrasında filmi hatırlayan çocukların hayal dünyalarında korku sahneleri yer edinir. Bu nedenle film seçerken filmin içeriğine ve yaş sınırlamalarına dikkat etmek gerekir.

Ebeveynler Stresli Çocuklarına Nasıl Davranmalıdır?

Çocuğunuzun yaşadığı endişe ve stresleri anlamak ve bunlara neden olan problemleri tespit edip çözümünde rol almak için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Stresin aile ortamından kaynaklandığını düşünüyorsanız aile bireyleri arasındaki bağı güçlendirebilir ve hep birlikte çocuğunuzun sevebileceği aktiviteler yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun size olan güveni artarken yaşadığı kaygılar azalabilir.
  • Çocuğunuzun ilgisini çekebilecek spor dallarına yönlendirmek, onun fiziksel ve ruhsal sağlığına olumlu yönde katkı sunar.
  • Çocuğunuzun hangi konudan dolayı stresli olduğunu anlayabilmek ve onun davranışlarını daha yakından gözlemleyebilmek için iletişiminizi güçlendirin. Gerektiği durumlarda çocuğunuzun arkadaşları ve öğretmenlerinden de destek talep edebilirsiniz.
  • Bazen çocuklar herhangi bir işte kendilerini yetersiz gördükleri için strese kapılabilir. Bu durumu fark ettiğinizde çocuğunuza cesaret verebilirsiniz.
  • Çocuğunuzu akademik başarı baskısı altında bırakmamak için onu hiçbir öğrenciyle kıyaslamayın. Her öğrencinin farklı hedefi, kapasitesi ve ilgi alanları olabilir. Çocuğunuz büyüme ve gelişme sürecinde kendi kendini keşfederek doğru yola yönelebilir fakat baskı altında kalırsa gelecek kaygısı hisseder.

enuygunbakici.com, çocuğunuzun fiziksel ve psikolojik gelişimine katkı sağlayabilecek, alanında eğitimli ve uzman bir çok bakıcı portföyüne sahiptir. Çocuğunuzu güvenilir bir şekilde emanet edeceğiniz uygun bir bakıcı bulmak için Çocuk Bakıcısı profillerini hemen inceleyebilirsiniz.