Bebeğim Kakasını Yapamıyor Ne Yapmalıyım?

Kabızlık yalnızca yetişkinlerde görülen bir sorun olmayıp bebeklerde de ortaya çıkabilir. Bebeğin huzursuz olmasına ve sebepsiz yere ağlamasına neden olan kabızlığı anlamak ise zor olabilir. Peki, bebeklerde kabızlık neden olur? Nasıl anlaşılır?

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

Bebeğiniz kakasını yaparken zorlanıyorsa ya da hiç yapamıyorsa kabızlık yaşıyor olabilir. Kabızlığın temelinde dışkısının sert olması ya da bağırsak hareketlerindeki azlık olabilir. Ancak her bebeğin kakasını yapma sıklığı değişiklik gösterebilir. Bu nedenle diğer kabızlık belirtilerini de göz önünde bulundurmanız önemlidir.

 • Tuvaletini yaparken aşırı zorlanması
 • Dışkılamanın büyük ve sert şekilde ya da küçük topaklı olması
 • Haftada en fazla 3 kere dışkılaması
 • Kakadaki ekstra kötü koku
 • Karnının sert ve gergin olması bebeklerde kabızlığın en sık ortaya çıkan belirtilerindendir.

Bebekler Ne Sıklıkla Kaka Yapar?

Bebeklerin bağırsaklarındaki hareketlilik yalnızca bebekten bebeğe değil günden güne de değişiklik gösterebilir. Yeni doğanların her emzirmeden sonra kakalarını yapmaları normaldir. Ek besin veriliyorsa bu miktar günde 3-5 arası değişiklik gösterebilir. 2 aydan sonra ise; dışkılama sıklığında azalma olması beklenir.

Tuvaletini yapmaya çalışırken zorlanan her bebeğin de kabız olmayabileceğini unutmayın. Bebeklerin kakasını yapmak için pelvik kaslarını kasmayı ve gevşetmeyi öğrenme aşamasında zorlanma yaşamaları normaldir. Bu noktada bebeğinize yardımcı olmak için dizlerini bükerek bacaklarını hafifçe yukarı kaldırabilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Bebeklerde kabızlığın farklı nedenleri vardır. Çözüme odaklanabilmek içinse öncelikle bebeğinizin kabızlığının neden kaynaklandığını tespit etmek önemlidir.

 • Dehidrasyon, bebeklerde kabızlığın en sık görülen nedenlerinden birisidir. Vücutta yeterince su bulunmaması dışkının sertleşmesine neden olarak bebeklerin tuvaletlerini yapmasını zorlaştırabilir. Özellikle diş çıkarma dönemi gibi ağrı yaşadığı su tüketimine dikkat edilmesinde fayda vardır.
 • Beslenme düzeninde gözüken radikal değişimler kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle emzirmeden kesilerek ek besin verilmeye başlanan çocuklarda kabızlık sık sık görülür. Katı gıdalar vermeye başladığınızda bebeğinizin her zamankinden daha fazla suya ihtiyacı olduğunu unutmayın.
 • Vücuda yeterince lif alınmaması bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir. Bu nedenle ek gıdaya geçmiş bebeklerin beslenme programına lifli gıdalar eklenmesi önemlidir.
 • Stres ve kaygı, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de kabızlığa neden olabilir. Kardeşinin olması, ev ya da okul değişikliği bebeklerin stres düzeylerini arttırabilir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Öncelikle bebeğinizi bir doktora götürerek kabızlığın altında bir hastalık yatmadığından emin olmanızda fayda vardır. Herhangi bir sağlık sorunu yoksa bebeğinizin kabızlığını gidermek için ona yardımcı olabilirsiniz.

 • Henüz ek gıdaya geçmemiş bebekler ihtiyaç duydukları suyu anne sütünden alırlar ve ekstra su içmelerine gerek olmaz. Ancak ek gıdaya geçilmesiyle birlikte su tüketimi de başlayabilir. Ancak bebeğinize vereceğiniz suyu sterilize etmek için kaynatıp soğutmanızda fayda vardır.
 • Dairesel hareketlerle yapacağınız yumuşak bir karın masajı bağırsaklarının hareketlenmesine yardımcı olabilir.
 • Sırt üstü yatırdığınız bebeğinizin bacaklarını bisiklet sürer gibi hareket ettirerek bacak egzersizleri yaptırabilirsiniz.
 • Eğer bebeğiniz katı gıdalar tüketmeye başladıysa beslenme programında yeterince lif olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Tam tahıllı ekmekler, yeşil sebzeler ve incir gibi meyveler lif açısından zengindir.
 • Meyve sularının içerisinde yer alan sorbitol, kabızlığın giderilmesinde yardımcı olabilir. Bu nedenle elma ve armudu püre haline getirip üzerine su ekleyerek doğal meyve suyu hazırlayabilirsiniz. İçerisine şeker eklememeniz önemlidir. Ayrıca 8-9 aydan küçük bebeklerin hassas bağırsaklarına rahatsızlık verebileceği için erik suyu vermemeniz de faydalı olabilir.

Bebekte görülebilecek her kabızlıkta ebeveynlerin endişe etmemesi ancak çözüm için doğru adımları atması önemlidir. Siz de bebeğinizi kaka yapma sorunu hakkında bilgili ve bebek bakıcılığı konusunda deneyimli ellere emanet etmek isterseniz  Bebek Bakıcısı Profillerimizi hemen inceleyebilirsiniz.