Alzheimer Hasta Bakıcısı Nelere Dikkat Etmelidir ?

23 Haziran, 2023

Anahtar Kelime 1Anahtar Kelime 2Anahtar Kelime 3
eub logo

Yazan Yayınlayan

enuygunbakici.com

Alzheimer Hasta Bakıcısı Nelere Dikkat Etmelidir ?

Alzheimer, beyin hücrelerinin yok olmasına sebebiyet veren bir hastalıktır.(1) Düşünme, hafıza ve anksiyete gibi pek çok probleme neden olan bu nörolojik hastalığa sahip olan kişilerin özel bakıma ihtiyacı vardır. Hastanın bakımı, güvenliği, beslenme düzeni, gelişimi ve sosyal yaşama uyumu için alzheimer hasta bakıcısının dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

Hastanın Güvenliğini Sağlayın

Alzheimer hastalarının yaşadıkları çevreyi onları tehlikeye atmayacak şekilde düzenlelemek gerekir. Etrafı gereksiz eşyalardan uzaklaştırarak daha sade ve aydınlık hale getirmek risklerin azaltılmasına yardımcıdır. Bunun yanı sıra alzheimer hastaları hafıza kaybı ve davranış bozuklukları gibi sorunlara sahip olduklarından dolayı kapı kilitlerine özen göstermeniz gerekir. Yalnızca kapı kilitlerini değil tehlikeli olabilecek balkon ve camları da kontrollü bir şekilde kapatmak önemlidir. Aynı zamanda geceleri de hastanın kalkma ihtimalini göz önünde bulundurarak ışıkları açık bırakabilir ve daha güvenli bir ortam sağlayabilirsiniz.

İlaçları Ortada Bırakmayın

Demans hastalıklardan biri olan alzheimer’a sahip kişiler uzmanların tavsiye ettiği çeşitli ilaçları hasta bakıcı kontrolünde kullanmalıdır. Aksi takdirde ortada bırakılan ilaçlara hastalar kolayca ulaşabilir ve eksik ya da fazla doz alarak sağlıklarını riske atabilir. Bu nedenle ilaçların uygun zamanlarda ve dozlarda kullanılması oldukça önemlidir.

Hastaların Kişisel Bakımına Özen Gösterin

Alzheimer hastaları; diş fırçalama, tırnak kesme, duş alma, tuvalete girme ve giyinme gibi kişisel bakım ve hijyeni tek başlarına karşılayamazlar.(2) Özellikle ıslak alanlarda kaygan zemin sebebiyle düşme tehlikesi yaşayabilecek alzheimer hastalarının kişisel bakımlarına özen göstermeniz gerekir. Giyinme tercihi olarak ise kolay giydirilip çıkarılabilen ürünler kullanabilir. Bağcıksız veya alçak topuklu ayakkabılar, alzheimer hastaları için uygun bir seçenektir.

Beslenme Düzeni Oluşturun

Alzheimer hastaları; yemek seçme, yemeği ağzından çıkarma, yemek yemeyi istememe, yemeği yutamama, elleriyle yemeği bulaştırma ya da yemeği beğenmeme gibi davranışlar sergileyebilir. (3)Bu gibi durumların önüne geçebilmek ve hastaların gelişimini hızlandırabilmek için iyi bir beslenme düzeni oluşturmalısınız. Bu süreçte hastanın sevdiği ve kolay yutulabilir yemekleri tercih edebilir ve daha keyifli bir şekilde yemek yemesini sağlayabilirsiniz. Yemekler ve beslenme düzeni, hasta bakıcının kontrolü altında olmalıdır. Alzheimer hastalarının mutfağa girip kesici aletler, ocak ve sıcak suyun olduğu tehlikeli bir ortamda yemek yapması tercih edilen bir yöntem değildir. Aynı zamanda hastanın kendi kendine ulaşıp tüketebileceği deterjan, sabun, parfüm ve diğer zararlı maddeleri uzak tutmak hastayı riske atmamak için önemlidir.

İyi İletişim Kurun

Zihinsel fonksiyonlarını kullanmada zorluk çeken alzheimer hastaları; aynı davranışlara farklı tepkiler gösterebilir.(4) Bu nedenle bakıcı olarak iyi bir iletişim kurabilmek için hastayı ve vücut dilini yakından tanımanız gerekir. Hastanın algılayabilmesi için uygun ses tonunda daha seçkin ifadeler kullanabilir ve aranızdaki iletişim bağını güçlendirebilirsiniz. Eğer hasta sözlü iletişim kuramıyor ya da kurmada zorluk yaşıyorsa hastanın vücut dilini ve yüz ifadelerini değerlendirerek olaylara karşı tepkisini ve isteklerini analiz edebilirsiniz.

Toleranslı Davranın

Alzheimer hastaları; kaybolma, etrafı dağıtma, eşya çalma, saldırma ve öfkelenme gibi çeşitli davranış bozukluklarına sahip olabilir. (5)Bu tarz durumlar ile karşı karşıya geldiğiniz de hastayı suçlamak yerine yapıcı davranarak çözüm üretmeniz gerekir. Hastalar kendilerini güvende hissettikleri zaman agresif hareketlerinde azalma görülebilir.

Alzheimer, profesyonel bir bakım gerektiren nörolojik hastalıklardandır.(6) Alanında uzman kişiler; alzheimer hastalarının bakımı, gelişimi, giyimi, beslenme düzeni, kişisel ihtiyaçları ve temizliği için görev alır. Siz de enuygunbakıcı' nın güvenilir hasta bakıcı kadrosunu inceleyebilir ve uzman bakıcıların desteğinden faydalanmak için hemen iletişime geçebilirsiniz. Hasta Bakıcısı profilleri görmek için hemen ziyaret edin.